Eiropas noriets? Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Eiropas noriets? Andreja Mamikina nedēļas komentārs

Eiropas tradicionālās valdošās partijas piedzīvo vienu zaudējumu aiz otra. Populisti un antiimigrācijas kustības paņem viņu vēlētājus sev. Valdošie līderi nesaprot vēlētāju neapmierinātības iemeslus, jo ekonomikas rādītāji taču uzlabojas un bezdarbs mazinās. Tāpēc ļaužu vilšanās iemeslu tie meklē migrācijas krīzē.

Uzdrošinos apgalvot, ka Eiropas valdošo problēmas slēpjas citur. Tās saistītas ar Eiropas ietekmes kritienu pasaulē. Pasaule atceras daudzu varenu impēriju norietu. Izrādās, ka Eiropa nav izņēmums.

Eiropiešu skaits XX gadsimta sākumā bija trešā daļa no pasaules iedzīvotāju skaita. Tagad tas ir samazinājies līdz 12%, bet 2050. gadā saruks līdz 7%. Eiropas ekonomikas daļa pasaulē 2050. gadā nokritīs no esošajiem 15% uz 9%.

Tas nenozīmē, ka Eiropu sagaida kolapss, drīzāk tās nozīme un ietekme mērķtiecīgi turpinās samazināties. Šie procesi rezultēsies agrāko priekšrocību zaudēšanā, jauno pasaules spēlētāju triumfā. Ar tādām pārmaiņām ir grūti samierināties, tāpēc Eiropas valdošie to slēpj.

Bijušā spožuma atribūti vēl pastāv, tāpēc vairākums eiropiešu norietu vēl nepamana. Tomēr tāpat kā dzīvnieks jūt zemestrīces tuvošanos, arī Eiropas sabiedrību caurauž nelāgas priekšnojautas. Satraukums liek pieprasīt pārmaiņas, lai gan nav skaidrs ko tieši jāmaina un kāpēc.

Valdošās partijas neiedrošinās pateikt skaļi, ka nav spējīgas apturēt norietu. Turpretim populisti un nacionālisti sola neiespējamo – bijušo spozmi un varenību. Nav gluži tā, ka vēlētāji tam ticētu, bet atšķirībā no valdošajiem, populisti sola vismaz kaut ko.

Latvijas sabiedrībā šie procesi arī ir manāmi. Iedzīvotāju skaita sarukšana, novecošana un pakāpeniska patstāvības zaudēšana ir tas, ko noklusē mūsu valdošie un kas liek apšaubīt Latvijas valsts mērķu sasniegšanu. Vēlētāji soda valdošos par nespēju apturēt nemieru raisošos notikumus un balso par tiem, kuri sola to izdarīt. Lai gan arī populisti pēc kāda laika tiks sodīti par to, ka nepaveica brīnumu.

Aprakstītās problēmas ir bīstamas nevis tāpēc, ka tās pastāv, bet gan tāpēc, ka politiskā elite cenšas izlikties, ka nekas īpašs nenotiek. Neatgriezeniskas pārmaiņas jau ir notikušas, tagad to arvien vairāk sāks apjaust arī sabiedrība.

Bailēm un panikai nav iemesla. Nepieciešama situācijas analīze. Adekvātus lēmumus ir iespējams pieņemt dzīvojot reālajā pasaulē, nevis maldoties atmiņās. Tikai tā pārsteigumu kļūs mazāk, bet vērtīgo risinājumu vairāk.

Comments
Share
Office